Staff

STAFF LIST ACADEMIC YEAR 2016/17

HEAD

Venessa Nicholas

DEPUTY HEAD (Barriers to Learning)

Avril Stockley 

DEPUTY HEAD (Standards & Safeguarding)

Catherine Mulvany (CP Officer) 

ASSISTANT HEADS

Tim Forster (IT)

Joelle Whitley (KS1)  

Allan Butcher (Lower KS2)

Laura Partington (Upper KS2)

RECEPTION LEAD TEACHER

Karen Hankin (EYFS)

SENCO 

Nikki Gardner

MATHS LEADER

Catherine Ashton / Ruth Foley

ENGLISH LEADER

Taylor Wilkinson-Charles / Anna Papior

NURSERY

Aiste Ramoskaite 

Sherbanoo Manjlai 

Fiona Ryan

RECEPTION

RTurtle - Aoife Cunnane  Stacy Paxton 

RDolphin - Karen Hankin Lisa Jenkins

RShark - Tyson Nelson-Woodhouse Bilquis Bachoo

YEAR 1

1Jet - Kirsty Lowe 

1Emerald - Jaewon Chang

1Ruby - Elisha Burns

YEAR 2

2Diamond - Joelle Whitley / Anna Mendykowska

2Opal - Anna Papior

2Sapphire - Selina French

YEAR 3

3Birch - Sarah Collinson

3Willow - Dawn Chambers

3Holly - Linda Stevenson

YEAR 4

4Maple - Emma Doyle

4Oak - Allan Butcher/Catherine Ashton

4Pine - Kyla Porter

YEAR 5

5Earth - Taylor Wilkinson-Charles

5Mars - Richard Clayton

5Neptune - Fiona Rogan

5Venus - Kayla Prosser 

YEAR 6

6Jupiter - Liz Bennett

6Mercury - Laura Partington/Jess Kerlin

6Saturn - Ruth Foley

PPA TEACHERS

Kristen Burr

Gabrielle Smith

PARENT SUPPORT ADVISOR Maggie Hingley
SUPPORT STAFF Key Stage 1 Key Stage 2
 

Carol Smart

Iyda Malik

Nicola Loftus

 

Claire Hudson

Meryem Moumnine 

Penny Roffe

Razan Hilmi

Shane Elsley

Vivian Boadu

Thomas Hooker

Genevieve Poitier

SCHOOL BUSINESS MANAGER

Monica Miglior

FINANCE AND HR ADMINISTRATOR Olive Quarrie
ADMINISTRATORS

Davina Brady (SEN Admin)

Lola Ajose

Rachel Bedeau

CARETAKER

Abdul Manjlai

LUNCHTIME SUPERVISORS Key Stage 1 Key Stage 2
 

Carol Smart 

Jacqueline Plumridge 

Karen Abbas

Khalada Rashid 

Nasima Mir

Norma Davenport

Meryem Moumnine

Sherbanoo Manjlai

Zaheda Khanum

Pat Ashenden 

Claire Farmer

Jane Stedman 

Jennifer Rapjohns 

Magdalena Przychocka

Martine Bardhi 

Pat Lampton

Saynab Dualeh